Första spadtaget för utbyggnaden av Clas Ohlsons centrallager
Tisdag den 28 april togs det första spadtaget för utbyggnaden av Clas Ohlsons centrallager. Med hjälp från Leksands kommun genomför företaget nu sin största investering hittills.
För att möjliggöra utbyggnaden hjälpte Leksands kommun till att ta fram en detaljplan. Det är ett arbete som normalt tar flera år, men som i detta fall genomfördes på tio veckor.
– Clas Ohlson är vår största privata arbetsgivare och en central del av näringslivet i Leksands kommun. Satsningen är också den största privata investeringen hittills i kommunen, och den visar på ett starkt förtroende för både platsen och bygden. Det här spadtaget har föregåtts av en gedigen process och goda dialoger med ledningen för Clas Ohlson, allt för att kunna möjliggöra den här rekordstora investeringen i Insjön. Jag är väldigt stolt över de storartade insatser våra medarbetare levererat under hela processen och ser nu fram emot att fortsätta växa tillsammans med Clas Ohlson, säger kommunstyrelsen ordförande, Sebastian Larsson (M).

Viktor Zakrisson, 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen (S) och kommunstyrelsen ordförande, Sebastian Larsson (M).
Under hösten 2027 planeras den 5000 kvadratmeter stora utbyggnationen vara klar.
– Det här bygget handlar inte bara om att få mer yta. Det handlar om att utveckla ett kunderbjudande som gör oss ännu starkare. Vi har haft en tydlig plan, men det som verkligen har gjort skillnad är engagemanget och det goda samarbetet, inte minst med Leksands kommun. Nu står vi inför vår största investering någonsin, och jag känner både stolthet och stor förväntan inför nästa steg, säger Stefan Lindvall, logistikdirektör på Clas Ohlson.