Besök från vår japanska vänort Tobetsu

Utanför Leksands kommunhus. Från vänster till höger: Sebastian Larsson (kommunstyrelsens ordförande), Caroline Smitmanis Smids (kommundirektör), Takuro Yoshida, Rio Ishida, Annica Sandy-Hedin (utbildningschef), Akira Maekawa, Yoshiki Kudo och Toyoko Tsugane Reinius.
I november gästades Leksands kommun av elever och tjänstepersoner från Leksands vänort Tobetsu för att bland annat få en inblick i svenska skolan och kommunens hållbarhetsarbete.
Leksands kommun har sju officiella vänorter och samarbetet med Tobetsu i Japan har pågått i hela 38 år. Syftet med vänorter är att engagera sig i internationella projekt och utbyten som stödjer kommunens utveckling.
– Det är alltid glädjande att få välkomna våra vänner från Tobetsu till Leksands kommun. De här återkommande besöken är viktiga för att fördjupa, förnya och utveckla vårt långvariga vänortssamarbete. Vår förhoppning är att en delegation från Leksands kommun ska kunna besöka Tobetsu under kommande år och därigenom ytterligare stärka relationen mellan våra kommuner, säger kommunstyrelsens ordförande Sebastian Larsson (M).
Leksands kommun hade denna gång besök av två elever och två tjänstepersoner från Tobetsu stad samt Tobetsus internationella kontaktperson Toyoko Tsugane Reinius. Eleverna har deltagit i lektioner på Leksands gymnasium och bott i värdfamiljer där de under sin vistelse fått möjlighet att prata engelska och se hur det är att gå på en svensk gymnasieskola.

Besök hos Leksands gymnasiums finsnickeri. Från vänster till höger: Krister Johansson (yrkeslärare), Marko Sandelin (biträdande rektor), Akira Maekawa, Rio Ishida, Toyoko Reinius och Takuro Yoshida.
Tjänstepersonerna har träffat representanter från kommunledningen och Siljan-Japanstiftelsen. De har även fått träffa Keiko Yahata-Larsson som kommer att ta emot Japans utrikesministers utmärkelse för sitt mångåriga arbete med att skapa relationer mellan Sverige och Japan. Samtal har även inletts om hur 40-årsjubileumet av vänortsskapet ska uppmärksammas under 2027. De har även fått information om Leksands hållbarhetsarbete, besökt några av regionens besöksmål samt husföretaget Tomokuhus som exporterar hus till området Sweden Hills i Tobetsu.
– Jag är glad och stolt över vårt aktiva vänortsutbyte med Tobetsu. Det var värmande att hälsa våra besökare välkomna och kanske särskilt de två ungdomar som deltog i besöket. Det visade sig att en av dem bor i Sweden Hills vilket var extra roligt för oss i Leksand, säger Caroline Smitmanis Smids, kommundirektör.
Våra japanska besökare fick även uppleva det rika kulturlivet här i Leksand genom en promenad i Leksands centrum och besök till bland annat Leksands kulturhus, Leksands kyrka och japanska parken. Midsommarstången i gropen väckte förtjusning och likaså Solvändan i kvällsljus. Besöket avslutades i Stockholm med besök på den japanska ambassaden.
Tack till våra gäster från Tobetsu för besöket - detta var en vecka med fantastiska kulturutbyten och lärdomar.

Vid Solvändan. Från vänster till höger: Akira Maekawa, Yoshiki Kudo, Rio Ishida, Takuro Yoshida och Toyoko Tsugane Reinius.